Péče a zdraví psa

Irský setr je svým původem lovecký pes. Přesto jej můžete chovat i v bytě. Názor, že plemeno Irský setr potřebuje až extrémně velké množství pohybu je diskutabilní.

Co ale potřebuje určitě, jsou pravidelné dlouhé procházky - min. 30 minut ráno a odpoledne. Večer procházku ještě o něco prodlužte.

Pobyt irského setra ve venkovním kotci

Nedoporučujeme střídat pobyt ve venkovní boudě (nebo kotci) a doma. V případě, že takto pobyt psa střídáte, mohl by svůj pobyt venku považovat za trest.

Pokud chcete irského setra chovat doma, vytvořte pro něj tichý a klidný koutek, stranou rodinného ruchu.


Péče o srst a uši Irského setra

Srst tohoto plemene vyžaduje pravidelné pročesávání. Srst trimujte alespoň třikrát v roce.

Vzhledem k tomu, že má Irský setr podobně velké a k hlavě těsně přiléhající uši jako kokršpaněl, je nutné pravidelně odstřihávát chlupy kolem vnějšího zvukovodu, aby nedocházelo k zánětům.

Kdy začít s péčí o srst

Četnost péče a její rozsah se během roku mění. Nejvíce se psovi věnujeme před výstavou (začínáme tak měsíc až dva týdny před konáním) a v době intenzivnějšího línání (nelze ji přesně určit, odumírání chlupů je průběžné podle toho, jak srst dorůstá). Péče o srst je náročnější, ale při pravidelné údržbě zvládnutelná. Začít musíme již od štěněte, vytvoříme tak návyk a vyhneme se protestům psa. Češeme alespoň jedenkrát za týden, při četnějších procházkách nebo špatném počasí i častěji. Zanedbání s sebou přináší plstnatění a velmi těžko rozčesatelné žmolky. Výsledkem mohou být zdravotní potíže, záněty kůže, exémy apod., které se u psa projevují odíráním např. o strom. Proto někteří chovatelé psa nejenom češou, ale i stříhají a trimují.

Co k péči o srst potřebujeme

Jak bylo popsáno výše, srst na těle setra je poměrně různorodá, s jedním hřebenem si tedy nevystačíme. Základ tvoří rozčesávací kartáč a alespoň dva hřebeny s různou hustotou. Dvakrát vybírat a jednou kupovat zde platí dvojnásob, vše nám musí pohodlně padnout do ruky. U psa by měl být zažitý systém vyčesávání, na který si zvykne a již není měněn. Nejvhodněji se jeví začít rozčesáváním hlavy a krku, s plynulým přejitím přes hrudník a břicho k nohám. Ocas vyžaduje jemné zacházení, a pokud se na něm vytvoří cucky, raději je vystřihneme, nesnažíme se o rozčesání.

Jak pečovat o zbytek těla irského setra

Každý den odstraníme psovi nahromaděný sekret z koutků očí, používáme ubrousek, případně borovou vodu nebo heřmánek. Při té příležitosti se psovi jedenkrát týdně podíváme do tlamy. Nesmí z ní vycházet zápach, pozor na zubní kámen a ulomené či zkažené zuby. Vady chrupu se téměř vždy řeší u veterináře a pod narkózou, není tedy od věci činit preventivní opatření. Je-li váš pes mladý a lze jej naučit, že alespoň jednou do týdne bude kamarád se zubní pastou a kartáčkem určeným pro psy, máte vyhráno, v opačném případě používejte speciální krmivo a dostatek kostí.

Uši irského setra jsou podlouhlé, náchylnější k zánětům a ulpívání nečistot. Pravidelně čistíme ušním roztokem, který zakoupíme u veterináře nebo ve zverimexu. Vstříkneme jej do ucha a celý boltec jemně mneme. Pohybem hlavy se nečistota zanedlouho sama vyklepe nebo ji můžeme vytřít jemným hadříkem.

Noha psa, především její spodní část je namáhána extrémně a pravidelná kontrola je nezbytná. Cizí předmět v noze nemusí být na první pohled viditelný, je třeba nohu otřít, jemně promačkat a sledovat reakci psa. Protesty značí problém, jehož zanedbáním vzniká zánět, tak pozor na to.

A jsme u drápků. Jejich zastřihávání není nutností, pouze v případě, že se pes pohybuje převážně na měkkém podloží (tráva, koberec) a nemá si je kde obrousit, použijeme speciální nůžky k tomuto účelu. Před prvním použitím se vždy poraďte s veterinářem!

Vzhled psa je hodnocen podle vytýčených kritérií, líbit se musí ale hlavně nám majitelům. I v tomto případě je důležitá důslednost a pravidelnost, ale také reálnost požadavků.